Endüstriyel Mutfak Ekipmanları

Endüstriyel mutfak ekipmanları; pastaneler, börekçiler, kafeteryalar, restoranlar ve lokantalar gibi yiyecek endüstrisinin içerisinde bulunan her yerde kullanılan ekipmanlardır. Mutfak içerisinde kullanılan tüm metal ürünler bu kategoriye girmektedir.

Mutfak gibi yerlerde kullanılan ekipmanların paslanmaz özellikte olması önemlidir. Sağlık açısından tehlikeli olan pas, ürünün kullanım ömrünü de kısaltmaktadır. Bu nedenle hayatın her alanında uzak durulması gereken paslanmış materyallerden, özellikle mutfak gibi insan sağlığını doğrudan etkileyen alanlarda uzak durulması şarttır.

Arya Paslanmaz, sac kesim büküm makinaları ile ürettiği endüstriyel mutfak ekipmanları olarak tabir edilen; mutfak çalışma tezgahları, yemek servis arabaları, mutfak rafları, pişirme grupları, kafeterya ürünleri, soğutucular, hazırlık makineleri, benmariler, endüstriyel mangal, açık büfe ve pasta teşhir dolapları gibi paslanmaz mutfak ekipmanları satışını yapmaktadır.

Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Nelerdir?

Endüstriyel mutfak ekipmanları, endüstriyel amaçla kullanılan mutfaklarda tercih edilen seri üretime uygun tasarlanmış araç gereçlerdir. Kazan yıkama eviyeleri, el yıkama eviyeleri, bulaşık yıkama eviyeleri, çalışma tezgahları, pişirme tezgahları, kokoreç tezgahları, bulaşık toplama arabaları, sebze yıkama arabaları, yemek servis arabaları, bıçak steril dolapları, mutfak duvar rafları, yer mazgalları, lokanta ocakları, pasta börek fırınları, pide lahmacun fırınları, kumpir fırınları, salamanderler, kuzineler, davlumbazlar, kokoreç tezgahları, piliç çevirme makinaları, tantuni tezgahları, mısır arabaları, pişirme üniteleri, ocakbaşı, pizza fırınları, döner ocakları, ızgaralar, fritözler, çay kahve otomatları, meyve sıkacakları, çay ocakları, içecek soğutucuları, soğutucular, soğuk teşhir dolapları, sebze doğrama makineleri, ekmek dilimleme makineleri, sebze parçalama makineleri, öğütücüler, gıda dilimleme makinaları, et kemik testereleri, kıyma makineleri, hamur yoğurma makineleri, lokma makineleri, köfte makineleri, mikserler, pasta teşhir dolapları, açık büfe salatbarlar, benmariler, bulaşık makineleri, börek taşıma arabaları, kömürlü mangalar, endüstriyel mangallar, pasta börek teşhir bankoları ve hatta çöp kovaları…vb. ürünleri mutfak ekipmanları içerisinde sayabiliriz.

Paslanmaz Çelik Sac Nedir?

Paslanmaz çelik sac, en az %10.5 krom (Cr) içeren demir esaslı bir alaşım ailesidir. Krom, oksidasyona dirençli ve malzemeyi korozyona dayanıklı (paslanmaz) hale getiren bir yüzey filmi oluşturur. Farklı uygulamalar ve kullanımlar için tasarlanmış çok sayıda paslanmaz çelik çeşidi vardır. Arya Paslanmaz, bu çelik sac levhaları sac kesim ve sac büküm tezgahlarında şekillendirerek özel üretim yapabilmektedir.

Paslanmaz Mutfak Ekipmanlarının Temizliği

Endüstriyel mutfak temizliğinde mutfak ekipmanlarının temizliği özenle yapılmalıdır. Ekipmanları temizlemeden önce, temizleme için önerilerine dikkat edilmelidir. Talimatlara uyumlu bir temizlik ürünlerin ömrünü uzatacak ve temizlikteki verimi arttıracaktır. Kullanılacak temizlik malzemelerinin ekipmanlara zarar vermeyecek nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle mutfakta kullanılan paslanmaz çelik malzemeli ürünlerde en fazla kirlilik oluşturan etmenler yağ ve gres damlalarıdır. Bu lekeler, sabunlu bir çözelti ya da alkalin esaslı bir ürün ile kolayca giderilir. Söz konusu yağların ısı ile beraber çözünürlükleri artar. Dolayısıyla temizlik ürünü sıcak olarak kullanılmalıdır. Klorür içeren temizleyiciler paslanmaz çelik yapısında hasara yol açabilir. Bu nedenle kullanılan kimyasallarda klor (Cl) içerip içermediğine dikkat etmek ürününüzün kullanım ömrünü uzatacaktır.