Sac Büküm Nedir?

Sac, levha haline getirilmiş metal özellikteki ince demir levhalardır. Kalın demir levhaların silindirler arasından geçirilmesiyle elde edilirler. Elde edilen bu levhalar çeşitli kesim ve büküm işlemlerinden geçirilerek farklı sektörlerin ihtiyaç duyduğu parçalar haline dönüştürülmektedir. Sac büküm, bu levhaların CNC büküm tezgahlarında şekil verilmesi işlemine denilmektedir. Sac levhaları istenilen forma sokmamızı sağlayan bu makineler bilgisayar desteklidir. Yani isteğe özel şekilde üretim yapılmasına olanak sağlayan yazılımlarla, her türlü metal malzeme üretimi yapılabilmektedir.

Cnc büküm makinelerinde malzeme cinsi belirlendikten sonra; gerekli strok ve kalıplar ile malzemenin uyumu, gerekli dayama açıları, bükme açıları sıraları panel tarafından otomatik olarak hesaplanır. Bu da bükme işlemi için oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır.

CNC Abkant Büküm Makinesi

CNC Abkant makineleri sayesinde insan gücüyle şekil verilmesi zor olan malzemelere istenilen şekli vermek mümkün hale gelmiştir. Bu makineler sayesinde siyah sac, DKP sac, HRP sac malzemeler milimetrik hesaplarla istenilen açılarda bükülebilmektedir. Abkant büküm tezgahları ile sac metal, iki kalıp arasında basılarak şekil alır. Altta bulunan büyük kalıp dişi kalıptır, üstteki ise erkek kalıptır. Dişi kalıp “V” şeklindedir. Üst kalıp yani erkek kalıpta aynı şekilde “V” şeklindedir. Kullanışlı ve emniyetli büküm tezgahları olan bu makinelerde; CNC kontrol paneline gerekli bilgilerin girilmesiyle kusursuz ve seri şekilde imalat yapılabilmektedir. Sac levhalara; silindirik, konik, eliptik ve oval gibi istenilen şekil verilebilir.

Abkant bükme makinasında sac bükme işlemini gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle alt ve üst kalıplar arasına elinizi sokmamalısınız ve makinenin kenarından dolaşıp malzemeyi almalısınız. Küçük malzemeleri bükerken, başparmağınızı kullanmalısınız. Büyük malzemeleri bükerken de malzemenin sizi kapmasına izin verecek mesafede durmamalısınız.

Abkant makinelerinin özellikleri:

  • Programlanabilir çok eksenli kontrol
  • Y1-Y2 silindir eksenleri
  • X1-X2-R1-R2-Z1-Z2 arka dayama eksenleri
  • CNC’li alt tabla bombeleme ekseni
  • İlave eksenler için modüler genişleme imkanı
  • Kalıp bilgileri ve program adımları için yüksek hafıza kapasitesi
  • Yüksek sayıda mamül ve büküm tekrar imkanı

Arya Paslanmaz olarak, sac büküm işleri ile isteğinize özel metal imalat yapmaktayız. Hemen hemen her sektörde ihtiyaç duyulan metal malzemeleri CNC kesim ve büküm tezgahlarında işleyerek üretebilmekteyiz.